Akıllı Tarım Nedir?

Akıllı Tarım Uygulamaları Nelerdir?

Sensörler, uzaktan algılama, robotik, görüntü işleme teknolojisi ve yapay zeka ile akıllı tarım için uygulamalar sağlayan drone ve uydu teknolojileri olarak görülebilir. Toprak nemini, hava ve sıcaklığı ölçebilen sensörler, daha verimli sulama ve ekim yapılmasını sağlar. Bu uygulama sayesinde çiftçiler bulundukları bölgedeki hava tahminlerine ulaşabiliyor ve daha doğru kararlar verebiliyorlar. Bir diğer bilinçli tarım uygulaması olan keskin sulama sistemi, özellikle su tasarrufu konusunda çiftçilik yapan ve harikalar yaratanların hayatını kolaylaştıran bir sistemdir. Akıllı sulama sistemi sayesinde çiftçiler tarlaya gitmeden çeltik tarlalarını bulundukları yerden sulayabiliyor. Uydu görüntü işleme sistemi sayesinde arazi üretimine etki eden faktörleri de toprağa inmeden tespit etmek mümkün. Bu, tarladaki hastalık ve zararlıları tespit etmeyi kolaylaştırır. Bu akıllı tarım yöntemleri, arazinin hangi alanına ve ne kadar gübre kullanılacağı, ekilecek alan, ekim, sulama zamanı, toprak koşulları, hasat zamanı gibi çiftçilik faaliyetlerini detaylı ve gerçek olarak rapor eder.

Akıllı Tarım Uygulamalarının Faydaları Nelerdir?

Akıllı tarım yaklaşımı, bilgi ve izleme sistemlerini geliştirerek kaynak kaybını önler.

Bahçecilikten hasada kadar üretimin hemen her aşamasında kullanılabilen akıllı tarım programları verimi artırıyor.

Etkili tarım uygulamaları, üretimden kaynaklanan çevre kirliliğini azaltır. Gübreler ve pestisitler gibi kimyasal kirliliğin etkilerini azaltan akıllı tarım uygulamaları, çevreyi korur ve kimyasalların maliyetini düşürür.

Akıllı tarım uygulamaları ile ürünlerde miktar ve kaliteli verim artar.

Tarımda, büyüme hakkında daha etkin bilgi sağlayan akıllı tarım programları sayesinde doğrulanabilir kayıtlar geliştirildi.

Tarımsal verimliliği artıran akıllı tarım uygulamaları ile traktörler ve iletişim kurdukları ekipmanlar üretim süreci boyunca etkileşime girer. Tüm bu uygulamalar sayesinde üretim süreci en hızlı şekilde işlemektedir.

Akıllı bir sulama sistemi, bitkilerin ihtiyaç duyduğu su miktarını kullanarak aşırı su kullanımından kaçınarak tasarruf sağlar ve daha sağlıklı ürünler üretir. Bu arada üretim alanına kurulan meteoroloji istasyonları buharlaşma oranını belirleyebilir ve sulama süresini kontrol edebilir.

Drone teknoloji toprağı gözlemler, nem ve sulama saatlerini belirlerken, eş zamanlı olarak verimi kontrol ederek ekim gibi tarımsal faaliyetleri planlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.