Tarım İle Teknolojinin Entegrasyonu Nasıl Olmalı?

Tarım çağında yeni nesil için sürdürülebilir tarım kategorisinde oluşan istihdam sektörü gıda, güvenlik ve beslenme alanında şekillenmiştir. Diğer tüm bölgelerde olduğu gibi tarımda da en son teknolojik çözümler geliyor. Akıllı çiftlik kavramının sıklıkla duyulduğu bir dönemde tarım teknolojisinin tanıtılması da önem arz etmektedir. Entegrasyon söz konusu olduğunda, teknoloji ayrıntılı olarak düşünülmelidir. Güçlü tarımsal büyümeye sahip ülkelerde, sulama teknolojisi ilk kez tanıtılıyor. Akıllı çiftlikler söz konusu olduğunda, topraktan neler çıkarılabileceği ve tesisin ihtiyaçları doğrultusunda hareket edilmesi gerekiyor. Hesaplamalar da bu şekilde yapılır. Bakım ve nokta atışı sulama yapılabilmesi mümkün hale geliyor. Çölde bile, her zamankinden daha sağlıklı mahsuller hasat ediliyor. 

Sürücüsüz otonom tarla araçları ve traktörler    Gelişmeye devam eden ve daha az maliyetli olan sensörler, radar, GPS sistemleri ve makine öğrenimi için insan gücünden tasarrufu sağlayan teknoloji kullanılmaktadır. Bu sistemler işletmenizin verimliliğini artırır ve maliyetleri düşürür. Drone adı verilen cihazlar özel spreyler, sensörler ve kameralar ile ölçüm yapılmasına olanak sağlıyor. İnsansız hava araçları, İHA’lar ve yapay zeka algoritmalarına sahip insansız hava araçları, tarım ve teknoloji entegrasyonunun en güzel örneklerinden bazıları. 

Tarımsal Üretim Sürecinde Verim Artışı Yapay zekanın teknolojinin her alanına girerken tarım alanında aktif rol oynayacağı söyleniyor. Bu sistemler, çalışan ihtiyaçlarının ortadan kaldırılması veya azaltılması anlamına gelir. Mobil uygulamalarda ve elektronik cihazlarda bulunan makine öğrenimi teknikleri, tarım ve teknolojinin entegrasyonunda kilit oyuncular arasında yer alıyor.

Tarımsal üretimde verimliliği artırmak denilince akla ilk olarak tarımsal ürünlerin arz ve talebi arasındaki doğru dengeyi bulmak gelir. Bu şekilde dip en doğru şekilde tahmin edilebilir. Akıllı tarım teknolojisini uygulamak ve üretim, tüketim ve mantık yoluyla bilgisayarlı kararların alınmasına izin vermek mümkün görünüyor. Ayrıca kayıpların azaltılmasına yardımcı olur. Daha büyük ölçekte ülkeler, tarımsal üretim için ihtiyaç duyulan kaynakları tanıyan ve özelliklerini bilen teknolojilerle tarımsal üretimin ihtiyaçlarına cevap vermelidir. Bu, başarılı bir çalışma ortamı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.