Benzinli Dizel Motor

Benzinli Dizel Motor , Dizel ve benzinli motorlar teoride aynı şekilde çalışır. Her ikisi de kimyasal enerjiyi fosil yakıtlardan mekanik enerjiye dönüştürmek için tasarlanmıştır. Mekanik enerji, silindirdeki pistonun yukarı ve aşağı hareket etmesine neden olur. Pistonlar krank miline bağlıdır ve pistonun yukarı aşağı lineer hareketi krank milinde dairesel bir hareket oluşturur.

Her iki motor türü de bir dizi yanma ve patlama olayı gerçekleştirerek yakıt enerjisi üretir. Aralarındaki temel fark, bu patlamaların gerçekleşme şeklidir. Benzinli bir motorda, benzin hava ile karıştırılır, pistonlar tarafından sıkıştırılır ve bujilerle ateşlenir. Buna karşılık, bir dizel motorda, hava önce sıkıştırılır ve ardından yeniden doldurulur. Hava sıkıştırıldığında yüksek sıcaklıklara çıkar ve yakıt ateşleme görevi görür.

Dizel motordaki dört süre aşağıdaki gibidir:

Emme süresi: Emme valfi açılır ve sadece hava girer.

Sıkıştırma süresi: Piston yükselir ve havayı sıkıştırır.

Yanma Süresi: Piston maksimum yüksekliğe ulaştığında yakıt verilir ve piston alçaltılarak ateşleme etkisi yaratır.

Egzoz süresi: Piston tekrar yükselir ve kalan egzoz gazlarını yanmadan serbest bırakır.

Benzinli bir motor için süreler aşağıdaki gibi görüntülenir:    

Emme süresi: Emiş valfi açıkken piston düşer ve silindir hava ve benzin karışımıyla dolar. Bu karışım çok az miktarda benzin gerektirir.

Sıkıştırma süresi: piston yukarı hareket eder ve hava/yakıt karışımını sıkıştırır. Basıldığında, patlama daha güçlüdür.

Yanma Süresi: Piston tepeye ulaştığında buji yanar. Bu enerji ile piston tekrar aşağı iner.

Eksoz Süresi: Piston indirildiğinde egzoz valfi açılır ve kalan egzoz dışarı atılır.

Dizel motorlarda buji bulunmadığına ve yakıtın doğrudan sıkışan havaya püskürtüldüğüne dikkat edilmelidir. Başka bir deyişle yakıtın tutuşması, basınçlı havanın sıcaklığı ile sağlanır. Ne kadar fazla hava sıkıştırılırsa, verimlilik ve performans o kadar yüksek olur. Dizelin enerji yoğunluğu çok yüksektir ve basınçlı hava ile reaksiyona girme kabiliyeti daha da artar. Bu gerçekler göz önüne alındığında, sıkıştırma oranının benzinli motorlar için 8:1 ile 12:1 arasında ve dizel motorlar için 14:1 ile 25:1 arasında olduğuna dikkat edilmelidir.

Enjeksiyon Sistemleri

Dizel motor ile benzinli motor arasındaki diğer bir fark enjeksiyon işlemidir. Birçok araç karbüratör veya port enjeksiyon sistemi kullanır. Liman enjeksiyon sistemi, çarpışmadan hemen önce benzin enjekte ediyor. Benzin, doğrudan silindire değil, giriş portlarına enjekte edilir. Karbüratör ise hava silindire girmeden çok önce benzini hava ile karıştırır. Her durumda, tüm benzin girişte silindire aktarılır ve ardından sıkıştırılır. Çok sıkıştırılırsa, benzin-hava karışımında beklenmedik patlamalar meydana gelebilir. Bu, gerekenden daha fazla ısı üretecek ve motorun durmasına neden olacaktır.

SEO & TASARIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.