Bitki Besinleri

Bitki Besinleri , Karbon, devasa ağaçlar, dallar, yapraklar, çiçekler ve meyveler oluşturan bitkilerin yapılarında en bol bulunan şeydir. Bitki karbonu havadaki karbondioksitten alır. Yapraklarda fotosentez yaparak alıp vücuduna yerleştirmek mümkündür. Fotosentez için en gerekli unsur esintidir. İkinci sırada yeterli yoğunlukta ışık veya güneş var. Sonra yeterli ısı, su ve besleyici toprak.

Gübrelerde ve Bitki besinlerinde Bulunması Gereken Elementler

a) Makro besinler: Azot (N), Fosfor (P), Potasyum (K), Kalsiyum (Ca), Magnezyum (Mg) ve sülfür (S) yani kükürt.

b) Mikro besinler: Demir (Fe), Bor (B), Çinko (Zn), Bakır (Cu), Manganez (Mn), Nikel (Ni), Klor (Cl), Molibden (Mo), Kobalt (Co), Sodyum (Na)..

Kalsiyum genellikle özel bitkisel gıdalarda bulunmaz. Şehir suyunuz (musluk suyu) genellikle kireçlidir ve bitkilerin kalsiyum ihtiyacını karşılar (birçok bitki türü için yeterli olabilir). Doğal kara toprakları genellikle çok fazla kalsiyum içerir.

Bitki Besinlerinin ve Suni Gübrelerin Yeterlilikleri

Özel bitkisel gıdalardaki düzenli oranlar ve yeterli sayıda makro/mikro element maalesef oldukça eksiktir. Durum böyle olunca saksıda yetiştirilen süs bitkilerinin toprak karışımlarında gerçek toprak olması gerekir. Gerçek topraklar o kadar dengelidir ki, örneğin bitkiler için asla yararlı olmayan bazı elementler içerir ve bu elementler toprağın kimyasal dengesini etkileyerek dolaylı olarak bitkilere yardımcı olur. Aksi takdirde vereceğiniz fito-besin her bitki türünde olması gerektiği gibi çalışmayacaktır. Hatta bazı bitkilerde hiç çalışmıyor. Besinler genellikle sis ormanından kaynaklanan bitkilerin epifitik özelliklerinde iyi çalışır. Yağmur ormanlarındaki küçük bitkiler üzerinde de aynı şekilde çalışırlar. Çünkü gerçek toprak bitkisi değillerdir. Bir yağmur ormanı bitkisi olsa bile köklerini çok derine uzatan türlerin çoğunda veya diğer toprak bitkileriyle sorunlar ortaya çıkabilir.

Sakası Bitkilerine Bitki Besini Verme Tarzı ve Sıklığı

Saksılı süs bitkilerine verilecek bitki besin maddeleri çok hafif dozlarda hazırlanır. Çiçekçilerde yarım litre veya daha küçük pet şişelerde bulabileceğiniz Vilmorin, Genta, Çiçekcoşturan vb markalar hafif dozajlı sıvı bitki besinleridir. Su ile karıştırılır.

Her bitkide besin kullanma zamanları ve dozajlar farklı olabilir. Ona göre yetiştirilen bitkinin özellikleri hakkındaki bilgi arttırılmalı. Meselâ siklamenlerde besin verme ve sulama rejimi çok farklıdır. Çok dikkatli dengeler gerektirir.

Besin Karıştırılacak Suyun Özelliği ve Bunun Yanısıra Normal Sulamalar

Besin karıştırılacak su mümkün olduğunca arı, temiz olmalı. Musluk suyu kullanılıyorsa birkaç gün bekletilmiş, kloru uçmuş, tortusu dibe çökmüş olmalı. Bunun üst kısmının suyu fazla sarsmadan alıp kullanılabilir.

SEO & TASARIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.