Böcek İlaçları

Böcek İlaçları , Böcek öldürücüler, böcekleri öldürmek için kullanılan zehirli maddelerdir. Bu tür ajanlar esas olarak ekinleri istila eden haşereleri kontrol etmek veya belirli alanlarda hastalık bulaştıran böcekleri kontrol etmek için kullanılır. Böcek öldürücüler, kimyasal özelliklerine, toksikolojik etkilerine veya penetrasyon yöntemlerine bağlı olarak çeşitli yöntemlerden birine sınıflandırılabilir.

Yutmayı (mide zehirlenmesi), solumayı (fumigasyon) veya vücuda nüfuz etmeyi (temas zehirlenmesi) etkilemelerine göre sınıflandırılırlar. Bununla birlikte, çoğu sentetik pestisit, üç yola da ihtiyaç duyar ve temel kimyalarında farklılık gösterir. Sentetik maddelere ek olarak, bazı bitkilerde doğal olarak bulunan organik bileşikler, bazı inorganik bileşikler gibi faydalı pestisitler. Organik tarım gibi bazılarına izin verilir. Böcek öldürücüler genellikle böceklerde veya bitkilerde ve diğer yüzeylerde kullanılır.

Günümüzde kullanılan tüm pestisit ve pestisitlerin %95’i sentetik kimyasallardır. Kimyasallar hakkında zaten ön yargılar var ama unutmamalıyız ki kimya toksin üretirken aynı zamanda sağlık da üretir. Akılda tutulması gereken bir diğer sorun da, bir maddenin toksik olup olmadığını belirleyen faktörün maruz kaldığı veya tüketildiği doz olmasıdır. Aslında, hepsinin toksik etkileri vardır. Önemli olan, buna ne kadar maruz kaldığınızdır. Yani bir örnek vermek gerekirse su bile toksik etkilere neden olabilir. Bir bardak su içmek hayattır ve şifadır, ancak şişelenmiş su içmeye çalışmak bağımlılık yapabilir. Buradaki nokta, maruziyet dozunu ayarlamak ve toksik etkileri önlemektir.

İlaçlama ne zaman yapılır?

Tarım işletmeciliği genellikle hastalık ve zararlıların faaliyete geçtiği ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında yapılır. İlaçlama, bitkinin cinsine bağlı olarak sürekli bir mücadele türüdür. Püskürtme süresi de çok önemlidir. Gün içinde öğle saatlerinde püskürtmeyin. Çok rüzgarlı koşullarda püskürtme yapmayın. Yağmurdan önce veya sonra püskürtmeyin.

Yağmurda neden ilaçlama yapılmaz?

Çünkü yağmur suyu ve ilaç toprağa karışır ve gereksiz yere zehirlenir. Pestisitler çok ağır kimyasal toksinler içerir. Bu nedenle çok fazla ihtiyacımız yoksa ilaçlamayı iki kere düşünmeliyiz. Bu ağır toksinleri organik maddeyi çözebilecek veya kültürel olarak tedavi edilebilecek herhangi bir şey için kullanmayın. Bu zehirlerin bitkide kaldığını unutmayın. Gezegenimize, havamıza, suyumuza, toprağımıza kısacası her şeye bulaşan kanser başta olmak üzere birçok genetik hastalığa maruz kaldığımızı unutmamalıyız.

Bahçemdeki bitkileri nasıl ilaçlarım?

Tarım idaresinde ilaçlamanın genel esasları vardır. “Kısmi ilaçlama yok.” Çünkü bir bitkinin belirli bir bölgesine ilaçladığınızda o bölgedeki haşere hızla başka bir bitkiye dönüşür. Bu nedenle kısmi ilaçlama etkisiz bir pestisittir. Sonuç olarak, ilaçlama yaparken tüm bahçeyi ilaçlamanız gerekecektir. Bu arada, pestisitlerin püskürtülmesi açıkça yeterli değildir. Komşunuzun püskürtmesi gerekiyor. Bir süre sonra komşunuzun zararlısı bahçenize gelir. Kırsal mücadele, genel olarak verilmesi gereken bir mücadeledir. Bölgesel ve özel bitkisel ilaçlamalar etkisizdir.

SEO & TASARIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.