Budamada Kullanılan Ekipmanlar

Budamada Kullanılan Ekipmanlar , Budama; Ağaçlar, ağaççık ve çalılar dahil olmak üzere odunsu bitkilerin gelişimini iyileştirmek ve hızlandırmak, ağaçları sağlıklı, istenilen şekle getirmek için belirli kurallara uygun malzemeler kullanılarak bitkinin kuru ve kısmen canlı kısımlarının uzaklaştırılmasıdır. Daha genel bir tanım yapacak olursak budama, gereksiz dalların belirli kurallara göre bitkiden uzaklaştırılmasıdır.

Ağaçlar ve bitkiler için budama çok önemlidir. Daha sağlıklı ve güzel yetiştirmek istediğimiz ağaçların ve bitkilerin doğru zamanda ve doğru şekilde budanması gerekir. Budama, canlı toprak üstü organlara uygulanan kesme, sürgün, yaprakların kesilmesi, tomurcuk ve ayıklanması işlemidir.

Genel olarak budamalarda;

Budanacak bitkilerin çiçeklenme zamanı, şekli, çiçekli kısmının yaşı ve sürgün gözleri incelenmelidir.

Tekniğe göre sürgün gözünün hemen üst kısmından budama yapılmalıdır.

Kesim için kullanılacak alet temiz ve amacına uygun olmalıdır.

Kesim kesinlikle yönlü olmalıdır. Bu nedenle budamanın amacı bilinmeli, zamanı, şekli ve tekniği dikkatle düşünülmeli ve kullanılmalıdır.

Ölü, kırık, üst üste binen veya hastalıklı dallar sayısı ne olursa olsun çıkarılmalıdır.

Kesimden kaynaklanan yaralarda derin kesikler varsa (3 cm’den kalın dallar) macunla kapatılmalıdır.

Biçme sırasındaki hatalar genellikle yanlış budama zamanı, budama alanı seçimi ve budama için kullanılan yanlış alet ve ekipmanları içerir. Uygun olmayan budama, aletler ve kullanım, kabuğa ve köklere zarar verebilir. Bu yüzden doğru araçları kullanmalıyız. Aşağıda iyi bir kesim yapmak için kullanabileceğiniz araçlar bulunmaktadır.

– Budama makası

– Kalın dal budama makası

– Tepe veya yüksek dal makası

– Çit makası

– Çit budama makinesi

– Motorlu testere

– Budama testeresi

– Yara macunu

– Eldiven

SEO & TASARIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.