Çiçek Tohumları

Çiçek tohumları , ilgili ilk sorulardan biri onları nasıl ekeceğidir. Doğru ekim özellikle sağlıklı büyüme için önemlidir. Ekim aşamasında yapılacak ilk şey, seçilen bitkinin özelliklerini ve yetiştirildiği yerin özelliklerini değerlendirmektir. Örneğin, yetiştirmek istediğiniz çiçekleri gölgeli bir alanda, güneşli bir odada ya da balkonda yetiştirmek mantıklı gelmeyebilir. Yetiştirmek istediğiniz çiçeğin özelliklerine uygun bir yer seçtikten sonra ekime başlayabilirsiniz. Dikim yaparken tohumların temelinin atılması gerekir, bu nedenle saksının dibine belirli bir miktar toprak koymak yeterlidir. Tohumları toprağa yaydıktan sonra turbayı yere yaymalısınız. Ancak bu noktada dikkatli olun. Fazla turba kullanılmadan sulandırılmalıdır.

Çiçek Tohumu Nasıl Yetiştirilir?

Evde çiçek tohumları ektikten sonra herkesin ortak bir beklentisi vardır ki bunların çimleneceğine dair bir beklenti vardır. Bu süreci hızlandırmak için su kaybını azaltmak faydalı olabilir. Bunu yapmak çok kolaydır. Dikeceğiniz saksının üzerini bir havlu ya da bardak ile kapatarak su kaybı sorununun üstesinden gelebilirsiniz. Büyüme mevsimi boyunca nemin önemi göz önüne alındığında, bu özellik çok faydalı olabilir. Ama çiçekler açmaya başlayınca saksı için kullandığınız bardak veya havluyu getirin. Aksi takdirde, çiçekler küften ölebilir. Bununla birlikte, çiçeklenme özellikleri büyüme mevsimi boyunca en önemlisidir. Kaktüs yetiştirirseniz daha az suya ihtiyacınız olur ama orkide, gül gibi çiçekleri tercih ederseniz büyüme tarzınız mevsime göre değişebilir.

Çiçek Tohumları Ne Zaman ve Nasıl Toplanır?

Çiçekli tohumların çiçeklenme dönemi bitkiden bitkiye değişmekle birlikte yaz sonundan sonbahara kadar sürer. İlk tohumlar düşmeye başladığında, çiçeklerin olgunlaşmasını beklemek için tam olgunlaşmasını beklemeniz gerekir.

Budama makasını çıkarın, kurumuş çiçek başlarını kesin ve büyük bir kağıt torbaya koyun. Onları kuru bir yere yayın ve kurumaya bırakın.

Birkaç gün sonra kesme kafasını bir tepsiye, ardından çiçekleri, baklaları ve baklaları yerleştirin ve uygun şekilde ezin. Tohumlarla çok fazla döküntü kırmayın. Tohumla çok fazla döküntü kırmayın. Gövde, toz ve böcek artıkları hafiftir ve tohumlardan uzaklaştırılır. Hafifçe üfleyerek ayrılabilir.

Onları Korumak İçin Çiçek Tohumları Nasıl Korunur?

Tamamen kuruduktan sonra, tohumları bir kağıt torba veya açılmamış cam bir kapta saklayın ve içeriğini ve hasat tarihini kaydedin.

Tarih önemlidir çünkü tohumların çimlenme zamanı belirsiz değildir. Tohumlar birinci ve ikinci yılda, muhtemelen üçüncü ve dördüncü yılda iyi çimlenir, ancak çok tehlikelidirler. Hala ekime uygun olup olmadığını sorarak hasarı kaldırın ve onlardan kurtulmak daha güvenli olacaktır.

Kaplar ve kavanozlar, ışıktan ve farelerden uzak, serin ve kuru bir odaya yerleştirilmelidir.

Bahar geldiğinde ve ilk sıraya yaz çiçeklerini ekeceğimiz gün geldiğinde, mağazadan aldığımız tohumlar gibi tohumları ekmeye devam edeceğiz, ancak ücretsiz olarak bitki dikebiliriz. Erken donma riski ortadan kalkar kalkmaz yataklarınızı gecikmeden yapmanızı sağlar.

SEO & TASARIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.