El Dezenfektanları

El Dezenfektanları ne için kullanılır? Dezenfeksiyon mekanizması nasıl çalışır?

Görünür veya görünmez bir kirlenme meydana geldiğinde, hastalığa neden olan mikroorganizmaların vücudumuza veya diğer insanların yüzeylerine bulaşmasını önlemek için el dezenfektanı kullanılır. Bunlar en yaygın ve en güvenli alkol bazlı dezenfektanlardır.

El dezenfektanlarının alkol içermesi durumunda antiviral etkisi var mı? Satılan tüm dezenfektanları kullanabilir miyiz? Dezenfektan satın alırken hangi kriterleri dikkate almalıyız?

Alkol bazlı el dezenfektanları çok hızlı buharlaştığı için çoğu mikroorganizmayı 2 ila 5 saniye içinde öldürürler. Hastanelerde kullandığımız alkol bazlı dezenfektanlar, alkol içeriği ayarlanmış ve son kullanma tarihi olan dezenfektanlardır. Evde kolonya dediğimiz maddeler 70 derece ve üzerinde alkol içeren ve 70 ile 90 derece arasında dezenfektan özelliği olan kimyasallardır. Açık kalan kolonlardaki alkol içeriği hızla buharlaştığı için bakterisidal etki azaltılabilir. Bu nedenle büyük miktarda dezenfektanın ağızları ve iç kolonları sıkıca kapatıldığı sürece 60 ile 90 derece arasında dezenfektan özelliği olan kimyasallardır.

Bazı dezenfektanların daha güçlü ve daha belirgin bir kokusu vardır, ancak bazıları parfüm de içerebilir. Hangisine güvenmeliyiz?

Elleri dezenfekte ederken içeriğinden dolayı solunum yollarına zararlı olabileceğinden dezenfektanın kokusunu almamalıyız. Bu yüzden parfüm anlamsızdır. Bu bir tercih değil.

El dezenfektanları nasıl kullanılır? Yöntem nedir?

Etkili olması için, avuç içini doldurmalı ve avuç içi parmakları ile elin dışı arasında yayılmalı ve bileğe sürülmelidir. Bakteri ve virüsler çok kısa sürede buharlaşıp öldürebildikleri için el ile hızla yayılmaları gerekir.

Dezenfektanlar virüsü tamamen ortadan kaldırır mı?

Çoğu dezenfektan bulaşıcı virüslere karşı etkilidir. HIV, hepatit B, grip veya koronavirüsler gibi insan hastalıklarına neden olan çoğu sporsuz virüs ve bakteriye karşı etkilidirler.

Kimler ve ne zaman maske takmalı? Sadece hasta olanları mı kullanmak daha iyi yoksa hasta olmak istemeyip korunmak isteyenler mi?

Koronavirüse karşı koruyucu maske kullanımının faydalı olduğu gösterilmemiştir. Yüz maskeleri, hasta olan kişilerin başka kişilerle temas etmesi durumunda tavsiye edilen koruyucu malzemelerdir. Hastanelerde yoğun bakımda olan hastalara bakan sağlık çalışanlarının tam yüz maskeleri takmaları önerilir. COVID-19 ile enfekte olması muhtemel hastalarla yakın teması olan sağlık profesyonellerinin numune toplaması veya trakeostomi (trakeal açma ameliyatı) yapacak kadar yakın teması olması durumunda çok küçük partikülleri bile engelleyen N95 maskeler takmaları önerilir.

SEO & TASARIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.