Havuz Kimyasalları

Havuz kimyasalları genel olarak klor, pH düşürücü, yosun önleyici, ayırıcı, parlatıcı, ayak dezenfektanı, yüzey temizleyici, iyon temizleyici ve kış bakım kimyasallarına genellenebilir.

  Havuzlarımızın temiz, bakımlı ve sağlıklı olması bizim için çok önemlidir. Havuzun temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi hem sağlık hem de görünüm açısından dikkat edilmesi gereken noktalardır. Havuz suyunu şartlandırmamız yani istenilen şarta getirmemiz gerekiyor. Bunun en büyük faydası havuzdaki kimyasallardır. Havuzda birçok farklı kimyasal bulunur ve kullanım alanları farklıdır.

  Artık havuzda kimyasalların kullanım amacı, havuzda kullanılan kimyasalların miktarı gibi temel bilgileri sizlerle paylaşacağız. Ancak havuz tipi, konumu, kullanıcı sayısı ve hava sıcaklığı gibi değişkenlerin havuzdaki kimyasalların kullanımını değiştireceğini unutmayın. Dikkate alınması gereken en önemli nokta, ilgili fon parametrelerinin kabul edilebilir ve gerekli sınırlar içinde kalmasını sağlamaktır.

Havuz Kimyasalları

Tüm havuz kimyasalları Sağlık Bakanlığı onaylı olmalıdır. Kimyasal detaylara MSDS (Güvenlik Veri Materyali) formu üzerinden ulaşabileceğiniz, ürünlerin güvenilirliğini gösteren bir diğer detaydır.

Sıvı klor: havuz suyunu dezenfekte etmek için kullanılır. Bakteri, mantar vb.nin üremesini ve yaşamasını engeller ve onları yok eder. Konsantrasyon %12-14 civarındadır.

Yosun Önleyici : Yosun öldürücü havuz kimyasalı yüzme havuzu suyundaki çeşitli alg, mantar ve bakterilere doğrudan toksik etki ederek onları yok etmek amacıyla kullanılır. Haftalık olarak denge deposuna uygulanır. Havuz konumuna göre 1000-1500 ml uygulama yapılmalıdır. 

PH Düşürücü Toz: Havuzun pH düşürücü kimyasalı bir inorganik asit bileşiğidir. Bu bileşik en yaygın olarak yüksek pH’lı suyun pH’ını düşürmek için kullanılır, böylece klor daha aktif çalışabilir. Havuz suyunun pH’ı 7.0-7.4 arasında olmalıdır.

Havuz parlatıcı Kimyasalları: Havuz parlatıcı Kimyasalları, partiküllerin havuz suyunda çökmeyen ancak yüzen ve birikintilerin topaklanmasına ve filtre tarafından daha kolay tutulmasına izin veren güçlü bir polimerik bileşiktir. Havuz şartlarına bağlı olarak 100 µl havuz suyundan 500-2000 gr tampon tank ürünü uygulanır.

Ayak Dezenfektanı: Havuz girişinde kullanılan ayak dezenfektanı, zararlı mantarların, mikroorganizmaların ve bakterilerin iyi kalmasını ve havuzun dış suyuna karışmasını sağlar. Bu, havuz suyunun uzun süre sağlıklı kalmasını sağlayarak dış kirliliğin önüne geçer.

SEO & TASARIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.