İlaçlar & Havuz Kimyasalları

İlaçlar & Havuz Kimyasalları , belirli organik bileşenler, dezenfektanlar vb. gibi maddeler ve yöntemler. bakteri, virüs ve parazitlerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılan ilaçlara “pestisitler” denir.

İsmimiz yabancı ama hayatımızda çokça karşılaştığımız zirai ilaçlar. Doğada zararsız sebze ve meyve yetiştirmek ve yaşam alanımızı zararlı mikroorganizmalardan temizlemek gibi faydalar sağlamanın yanı sıra, yanlış kullanım nedeniyle insan sağlığı için önemli bir tehdit oluşturabilir.

İnsanlık tarihinde uzun yıllardır kullanılan pek çok pestisit vardır ancak günümüzde en büyük yeri kimyasal pestisitler işgal etmektedir.

Pestisit türleri

Bakterisid: Bakteri öldürücüler

Ahicide: Kuş öldürücüler

İnsaktisid: Böcek ve haşerelere karşı kullanılan maddeler

Fungusid: Mantarlara karşı kullanılan maddele

Herbisid: Yabancı otlara karşı kullanılan maddeler

Mollusid: Yumuşakçalara karşı kullanılan maddeler

Rodensid: Kemirgenlere karşı kullanılan maddeler

Nematisid: Nematotlara karşı kullanılan maddeler

Akarisid (Miticid) : Akarlara karşı kullanılan maddeler

Defoliantlar: Yaprak dökücüler

Pestisitlerin etkileri ve zararları

Günümüzde yaygın olarak kullanılan, adsorpsiyon sonucu sebze ve meyvelerin yüzeyine yapışan sprey şeklinde pestisitler bulunmaktadır. Çiğ yenebilen bu besinler tamamen mükemmelleştirilemez. Bu gibi durumlarda maruziyet sindirim sistemi yoluyla gerçekleşir.

Pestisitler kan dolaşımımıza girerek hayati organ ve sistemlerimize ulaşır. Bazı durumlarda, pestisitler gibi maddeler, temas sonucu yanlışlıkla solunabilir veya deri yoluyla emilebilir. Bu durumun ardından kısa süreli veya uzun süreli bazı etkiler söz konusudur.

Pestisit maruziyetinin kısa vadeli etkileri denilince akla ilk olarak akut zehirlenmeler ve alerjik reaksiyonlar gelmektedir. Özellikle tarım işi yapan kişiler büyük risk altındadır. Pek çok pestisit zehirlenmesi vakası, dikkatsiz ve kazara ilaçlamanın bir sonucu olarak ortaya çıkar.

HAVUZ KİMYASALLARI

İyi ve sağlıklı bir havuz için kaliteli havuz kimyasalları kullanmanız gerekir. Ülkemizin havuzunda bulunan kimyasallar sorulduğunda birçok marka ve seri kaliteli ürün bulunmaktadır. Ancak kimin daha iyi olduğunu bilmek zor. Alternatif olarak, güvenilir bir kaynaktan bilgi almak daha doğrudur. Havuz kimyasallarının farklı markaları vardır ancak havuzda kullanılması gereken havuz kimyasalları güvenlidir. Türü ve miktarı sadece havuzun ihtiyacına ve boyutuna göre değişebilir.

Havuz Kimyasalları Nelerdir?

Chlor Granül :

Havuz suyuna karışan ve suda üreyen bakterileri öldürmek için kullanılan bir kimyasaldır. Klor, havuzdaki bakterileri öldüren bir kimyasaldan daha fazlasıdır. İnsanların havuza girmesiyle havuz suyunu kirleten mantarın yok edilmesinde de aktif rol oynar. %56, %90 ve %78 klor gibi çeşitli türleri vardır.

Parlatıcı :

Havuzda ağırlıklı olarak yosun önleyiciler ile birlikte kullanılan kimyasallardan biridir. Bu havuzdaki suyu güzelleştirir.

Havuz Çökertici:

Havuz suyunda oluşan kir ve çamurla kimyasal reaksiyona girerek havuzun dibine çökebilir. Daha sonra temizlenerek dipte biriken kirler havuzdan atılacaktır.

Ph Düşürücü:

Yüzme havuzlarındaki en önemli kimyasallardan biri pH düşürücüdür. Bu, havuz suyunun pH değerinin istenilen seviyeye ulaşmasını sağlar. pH düşürücü bir madde kullanıyorsanız, önce ölçmelisiniz. Ölçüm sonucuna göre pH’ı düşürecek oranda yerleştirilmelidir.

Ayak Dezenfektanı:

İnsan sağlığı için çok önemli bir diğer kimyasal da ayak dezenfektanlarıdır. En son düzenlemeler site havuzunun kullanımını zorunlu kılmaktadır. Birlikte kullanılan havuzların hijyenini sağlamak için &l oynar.

SEO & TASARIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.