Jeneratör ve Kompresör

Jeneratör ve Kompresör , Atmosfer basıncının üzerindeki basınçlarda hava ve diğer gazları sıkıştıran bir motor. Kompresör Fransızca kökenli olup sözlük anlamı sıkıştırmadır. Kompresör, havayı ve diğer gazları atmosferik basınçtan daha yüksek basınçlarda sıkıştıran bir motordur. Atmosfer basıncının altına düşen, basınçlı havayı sıkıştıran ve onu kısmi vakum oluşturmak için kullanan bir ünitedir. Pompa, gaz veya havayı havalandırılan bir alana boşaltır. 1650’lerde Otogerike kompresörlerde önemli gelişmeler kaydetti. Williamman, 1829’da basınçlı hava kompresörünün patentini aldı.

Bir kompresörün çalışma prensibi, içten yanmalı bir motorun çalışması ile karşılaştırılabilir. Kompresörde motor pistonlarının hareketi ve benzinin sıkıştırılma süreci de görülebilir. Atmosferik hava bir piston tarafından sıkıştırılır. Sıkıştırma işleminin sonunda hava soğutulur. Ayırıcıdan geçen hava, kullanım için yüksek basınçta serbest bırakılır. Ayrıca kompresör atmosferden pompaladığı havayı ileride kullanmak üzere basınç şeklinde depolayabilir. Bir kompresör seçiyor musunuz? Çalışma basıncı, hava hacmi, kompresör tipi, enerji tüketimi, basınçlı havanın yağlı veya yağsız temini gibi faktörler dikkate alınmalıdır.

Kompresör Çeşitleri

Kompresörler, çeşitli sıkıştırma yöntemleri ve basınç kontrol fonksiyonları ile karakterize edilir. Pistonlu, vidalı kompresör, bıçaklı, sessiz kompresörlü, santrifüj türbin tipi, eksenel akışlı, hidrolik kompresör.

Pistonlu Kompresör: İçten yanmalı bir motorun yanma odasında yakıtın sıkıştırılması gibi, havanın bir pistonla sıkıştırılmasıyla yüksek basıncın elde edilmesi prensibine dayanır.

Vidalı kompresör: Bu tip, piston yerine yerleşik bir rotor çifti kullanır. Vidayı hareket ettirerek havanın sıkıştırılması sonucu yüksek basınç prensibine dayanmaktadır.

Santrifüj kompresör: Küresel hazneye giren havanın, dönme hareketi ve merkezkaç kuvveti etkisi altında basıncını arttırma prensibine dayanır.

Eksenel kompresör: Bu tip hava spiralinin dönme eksenine paralel olması sonucu basıncın artması prensibine dayanmaktadır.

Pozitif rotasyon: Bu tip, sürekli olarak az miktarda hava alması ve hacmin küçültülmesi sonucu basıncın artması prensibine dayanmaktadır.

Taşkın kompresörü: Yüksek su seviyesi düşük seviyeye düştüğünde havanın sıkıştırılması prensibine dayanır.

Kompresör; İçten yanmalı motorların performansını artırmak için fabrikalarda, endüstride, inşaat ve şişirme sistemlerinde kullanılır.

Jeneratör Nedir

Bir ağ hatası veya ev adresi nedeniyle güç yoksa, güç üretmek için bir jeneratör kullanabilirsiniz. Elektrik şebekeden kesildiğinde 10 saniye sonra otomatik olarak devreye giren bir jeneratör sayesinde tüm iş yeri, ev veya bina için güç kaynağı görevi görebilir.

Jeneratör Nasıl Çalışır

Her jeneratörün bir alternatör vardır. Bir motor da var. Benzin gibi dönüştürülebilir yakıtlar, doğalgazın cinsine göre jeneratör motorunun menzilindedir. Bu yakıt esas olarak ısı enerjisine dönüştürülür. Daha sonra güç kaynağı için mekanik enerjiye dönüştürülür. Son olarak, ortaya çıkan mekanik enerji formu, doğrudan motorda bulunan bir ısı eşanjörüne gönderilir. Bazı ısı eşanjörleri, mekanik sonuçları dönüştürerek ve sonuçlara ulaşarak manyetize olmaya başlar. Yani güç elde edilir.

SEO & TASARIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.