Organik Tarım Teknolojileri Nelerdir?

Organik Tarım Teknolojileri Nelerdir? Sürdürülebilir, üretime dayalı, toprak verimliliği ve gıda güvenliğini esas alan, çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyen, üretim başına dış hammadde (gübre ve zirai ilaç gibi) kullanmayan kanıtlanmış bir üretim yöntemidir. Tüketimden tüketime kadar izlenir ve düzenlenir. Ürünün üretim ve satışındaki tüm adımlar, denetimler ve kontrol kuruluşları aracılığıyla doğrulanır ve uygunluk kontrol edilir.

Organik üretimde yapay dış malzemeler yerine organik yasalara göre onaylanmış malzemeler, yeşil gübre, rotasyon ve biyolojik kontrol yöntemleri kullanılmaktadır.

Organik Tarımın Amacı Nedir?

Organik tarımın amacı, insan ve hayvan sağlığına zarar veren özensiz tarım faaliyetlerini önlemektir. Yeraltı suyu kaynaklarının tükenmesinin ve/veya kirliliğinin nedenlerini, doğal bitki örtüsüne ve toprağa ve biyolojik çeşitliliğe verilen zararı ve ayrıca tarımsal üretimin kullanımını azaltmayı amaçlar, ancak pestisit ve gübre kullanımını azaltmayı amaçlar.

Kimyasal pestisit içermeyen ve sağlıklı olan organik ürünler, çiftçilerin ve tüketicilerin sağlığını korur. Her yıl 3.000.000 kişi, tarımda kullanılan pestisitlerle zehirlenmekte ve bu zehirlerden 200.000 kişi ölmektedir. Endüstriyel tarım ürünlerinde tüketicilerinin organik tarım sonucunda besin kalıntısına ratlam olasılığı 4 kat daha fazladır.

Organik ürün, insan bağışıklık sistemini güçlendiren ve çoğu hastalığa karşı direnci artıran antioksidanlar açısından %20-40 daha zengindir ve tarımsal üretim-sanayiye göre sağlık açısından risk oluşturan %48 daha düşük kadmiyum (Cd) içeriğine sahiptir. Doğal süt ürünleri sağlıklıdır, antibiyotik içermez, daha yüksek yağ içeriğine ve daha besleyici bir besin içeriğine sahiptir.

SEO & TASARIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.