Tırpan Kenar Kesme Makinesi

Tırpan Kenar Kesme Makinesi , Motorlu Tırpan uç kısmında testere veya misina ile çim, ot ve çalıları kesmek için kullanılan, direğe benzeyen küçük motorlu el aletidir. Sırt tipi ve yan askılı (bisiklet kolu) olmak üzere iki farklı tırpan çeşidi vardır. Enerji kaynağına göre grupladığımızda tırpan motorlar; Benzinli, elektrikli ve akülü olmak üzere 3 temel gruba ayrılır.

Benzinli Tırpan Nedir, Hangi Kullanım Alanlarında Tercih Edilmelidir?

Genellikle iki zamanlı bir motora sahip olan ve benzin ve yağ karışımı ile çalışan yüksek verimliliğe sahip tırpan motorlarına benzinli tırpanlar denir.

Sırt tipi veya bisiklet kol tipleri yaygındır. Bu tür tırpan genellikle saatlerce çalışma gerektiren durumlar için tercih edilir.

Bir diğer tercih sebebi ise elektrik enerjisinin olmadığı alanlarda kullanılmasıdır.

Sırt Tırpanı: Engebeli arazilerde ilk tercih olması gereken benzinli tırpan türüdür. Bunun nedeni 7-10 kg ağırlığa kadar olan motoru sırtınızda taşımanıza olanak sağlaması ve sizi daha az yormasıdır. Ayrıca motoru sırt çantası gibi taşıdığınız için mili (direk gibi olan kısmı) rahatlıkla hareket ettirebilirsiniz.

Düz Şaft Tırpanı: Şaftın doğrudan motordan gelmesi ile bir bütün olan ve yaygın olarak bisiklet koluna benzetilen, benzinle çalışan bir tırpan türüdür. Uzun süreli günlük kullanım için çok ideal ancak sırt tipine göre kola daha fazla ağırlık bindiriyor. Bu 5-6 kg’lık motorların yükü elbette tamamen sizin kolunuzda değil. Düz şaftlı tırpanlar, kolunuzdaki yükü azaltmak için omzunuza asmak için kayışlara sahiptir. Bu, ağırlığın vücudunuza daha eşit dağılmasını sağlar.

Elektrikli Tırpan Motoru Nedir? Hangi Kullanım Alanlarında Tercih Edilmelidir? 

Düz şaft boyutu: Doğrudan motordan çıkan ve bir bisiklet kolunu andıran, şaftla bütünleşmiş, benzinle çalışan basit bir dudak türü. Her gün uzun süreli kullanım için idealdir ancak kola sırttan daha fazla yük bindirir. Elbette 5-6 kg’lık bu motorların üzerindeki yük tamamen parmaklarınızın ucunda değil. Düz şaft, kolunuzdaki gerilimi azaltmak için omzunuzun üzerinden sarkan bir kayışa sahiptir. Bu, ağırlığınızı vücudunuza daha eşit bir şekilde dağıtır.

Akülü Tırpan Nedir, Hangi Kullanım Alanları İçin Uygundur?

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu tür bahçe aletleri artık sadece profesyonel çiftçiler tarafından üretilmiyor. Küçük veya büyük bir bahçesi olan hemen hemen herkes tarafından kullanılır. Artık eskisi gibi çimleri kelepçelemek gerekli değildir. Evinizde, bahçenizde veya farklı yerlerdeki yabani otları temizlemek istiyorsanız kablosuz bir barınak yeterli olabilir.

Kablosuz orak en sessiz olanıdır. 45 dakikadan 1 saate kadar günlük kullanım için uygundur. Bu süre yeterli değilse, yedek pil almayı düşünün. Pillerden biri şarj olurken diğer pil ile çalışmaya devam edebilirsiniz.

TIRPAN

kenar modeli

Kablo elektrikli kenar düzelticilerin çalışması için bir güç kaynağına bağlanması gerekir ve genellikle kolay hareket için bir veya daha fazla uzatma kablosu gerektirir.

Kablolu modelin aksine, pille çalışan elektrikli düzelticiler pillere dayanır. Pillerin kullanımı genellikle çok pahalıdır. Öte yandan, daha kullanışlı hale gelir ve uzatma kablolarının varlığından kaynaklanan tüm rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

Seçim kriterleri

Motor gücü: Ne kadar yüksekse, sert kesilmiş çimlere o kadar çok bağlanması gerekir. Klasik bir çim için 300W güç yeterlidir. Küçük çitler ve çitler için 1000 watt’a kadar yükselebilir.

Sap: Kolay kullanım için ergonomiktir ve sapın da ayarlanması gerekir. Alçak bir tutamakla doldurulmuş, cihazın kullanımını daha da kolaylaştırır.

Kafa tipi: Ayarlanabilir bir kafa seçmek, daha önce erişilemeyen bir yolu açar.

Kulplar: Bazı kenar modellerinde teleskopik kulplar bulunur. Bu, cihazınızı boyunuza uyacak şekilde ayarlamak için harikadır.

Güç düğmesi: Uzun süreli kullanım sırasında ellerinizi zorlamamak için bu cihazdaki güç düğmesine 2 ila 4 parmakla basabilirsiniz.

SEO & TASARIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.