Toprak ve Torflar

Toprak ve Torflar , Açık kahverengi tonlarına sahip olan torf toprağı, daha az alkali özelliği ile lifli bir görünüme sahiptir. Doğanın sağladığı organik atıkları tamamen kullanılabilir bir ürüne dönüştüren, sağlıklı bitki gelişimi için ideal toprak türlerinden biridir. Havadar ve hafif bir toprak türü olduğu için ağırlıklı olarak harç üretiminde kullanılabilen %100 organik doğal malzemeden üretilmiştir.

Suyun dibinde biriken bitkilerin parçalanarak doğal gübreye dönüştürülmesi, iyileştirme sürecini hızlandırır ve bitkilerin olgunlaşmasını garanti eder. Değişken Ec ve pH değerlerine sahip bu topraklar, kolayca hacimli oldukları için köklerin nefes almasını sağlayan ve suya kolay erişim sağlayan ideal turbalardır.

Torf Toprak kullanım alanları

Nemli, yağışlı bölgelerde bitki köklerinin suyun dibine batması sonucu oluşan torf toprağı, ağırlıklı olarak göllerde bulunan değerli bir toprak türüdür. Bitki köklerinin büyüme hızını artıran ve aynı zamanda doğal büyümeyi sağlayan doğanın zenginliklerinden biridir. Düşük yoğunluğu, birçok yetiştirme alanında organik toprak olarak kullanılmasına izin verir.

Saksı, meyve ve sebze, mantar toplama, peyzaj, teras ve sundurmalarda saksı, süs bitkileri, ağaç fidanları, meyve ağacı kökleri ve sera toprakları yerine kullanılabilir. Sadece su ürünleri yetiştiriciliğinde değil, eğlence, kilim ve golf sahalarında da kullanılan, işlenmesi kolay, alkaliliği yüksek olmayan yumuşak bir toprak türüdür. Torf toprağı, nem içeriğini koruma işlevi nedeniyle çok verimli olacaktır.

Torf Toprak kullanmanın faydaları

Torf toprağı bitki, sebze ve meyve yetiştirirken alkali değeri nedeniyle köklerin nefes almasını sağlar. Aynı zamanda nem oranı yüksek bir toprak olduğu için fazla su kullanmadan belli bir seviyede nemli tutarak bitkilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecektir. Lif yapısı, hava ve nem arasındaki ilişkiyi düzenleyerek bitkinin köklerine uyum sağlamasına olanak tanır. Kullanılan gübreye uyum sağlayan bir doğa harikasıdır. Besin maddesi içermemesine rağmen bitkinin gübrelemede oldukça verimli bir süreç geçirmesini sağlar ve köklerin çevresinde her zaman nemi muhafaza eder.

Torf Toprak özellikleri

Saksı ve fide yetiştirmek için tercih edilen torf toprağı, Sphagnum dediğimiz yosun ve suyun dibine batan bataklık çubuklarından yapılmış doğal bir harçtır. pH değeri 5,5 ile 6,5 arasında olan organik toprak türü, lifli yapısı sayesinde verimi iki katına çıkarır.

Seralarda toprak yapısının geliştirilmesinde, mantar üretiminde ve fide hazırlanmasında, ayrıca suni çim ve golf sahalarında kullanılabilecek nem oranı yüksek alkali topraktır. Örtü altı yetiştiriciliğinde tercih edilen ve doğanın yıllardır keşfettiği doğal bir malzeme olduğu için hastalık ve zararlı taşımaz. Bu, bitkiler, sebzeler ve meyveler için ideal süreci başlatmaya yardımcı olacaktır.

SEO & TASARIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.