Yavaş Salınımlı Gübre Nedir?

Yavaş Salınımlı Gübre Nedir , Çim temini için evrensel olarak kabul edilen ve önerilen gübre türü, uzun süreli salınımlı granül gübredir.

Yavaş Salınımlı Gübre Ne İşe Yarar?

Uzun süreli salınımlı gübre. otlara güçlü ve güçlü kök oluşumu, ezilme ve aşınmaya karşı direnç ve yüksek işleme özellikleri ile çimlerin yıllarca yeşil ve sağlıklı kalmasını sağlar. Birçok insanın inancının aksine bu tür gübreler sentetik değil, doğada zaten var olan doğal kaynaklardan geliyor.

Yavaş Salınımlı Gübre Nasıl Kullanılır?

Kullanılan NPK koşulları, çimlerde sağlıklı bir yaşam tarzı ve normal ihtiyaçlar için özel olarak tasarlanmıştır (örn. 18-24-12, 25-5-15, 29-3- vb. NPK koşulları kullanım süresine göre). Ayrıca yapılarında demir (Fe) gibi önemli çim elementleri çim bitkilerini daha koyu yeşil yaparak toprakta yosun, manganez (Mn), çinko (Zn) ve bakır (Cu) oluşumuna neden olur. Bunları içeren sağlıklı, canlı ve kalıcı bir görünüm verir. Bir diğer önemli özellik ise şudur: Gecikmeli bir yayındır. Bitkiler büyüme sürecinde ihtiyaç duydukları besin maddelerini aldıkları ve ihtiyaç duydukları kadar kullandıkları için daha sağlıklı büyürler. Tarımsal amaçlı kullanılan gübreler (üre, A. Nitratlar, A, sülfatlar vb.) bitkilere zarar verme, yeraltı sularını kirletme ve toprakta tuz oluşturma eğilimindedir.

Yavaş Salınımlı Organik Gübre

Hayvan gübresi yalnızca toprak verimliliğini ve çorak yapıyı iyileştirmek için kullanılabilir, ancak ne bitki örtüsüne ne de tohumların uygun şekilde büyümesine ve işlenmesine katkıda bulunan yeterli elementleri içermez. Çim tohumlarının verimi düşüktür ve iyi gelişme göstermeyen otsu bitkiler ve oluklar tüm alanı eşit olarak kaplayamaz. Ekim aşamasında ve çimlerin çimlenmesinden sonra kullanılan hayvan gübresi, yapısındaki mantar hastalığı elementlerinin içeriğine uygundur. (Çünkü misel küf organik madde içinde depolanır.) Bu tür gübreler aynı zamanda yer altı böcekleri için de yaşam alanı oluşturur ve bitki köklerine büyük zarar verir. Bunlardan en önemlisi DANA BURNU’dur.

Çim dahil tüm bitkilerin köklerini keserek çimlerde ciddi yanıklara ve kelliğe neden olurlar. Hayvan gübresi ile ilgili bir diğer sorun ise içinde yabancı ot tohumları bulunması ve uygun yaşam koşulları bulunduğunda kendini göstermesidir. Bu yabani otlar bitkilerle savaşır ve kısa sürede alanı kaplar.

Sonuç şudur: harç toprağında fosfor bazlı çim gübresi ve ağırlaşan ağır çim, mevcut tohumların büyümesini ve iyi oluşmasını sağlar. Çimleri Mart ve Ekim ayları arasında beslemek ve alımlarınızı artırmak için güçlü kökler kullanmanız gerekir.

SEO & TASARIM

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.